8 października 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Polska krok po kroku” – spacer „Polska w Kokszetau”, które zorganizowałam dla swoich uczniów i osób zainteresowanych Polską. Uczestnicy wycieczki poznali pięć miejsc związanych z Polakami.
Pierwszym z nich był Dom Przyjaźni, w którym odbywają się lekcje języka polskiego oraz wydarzenia, uroczystości organizowane przez Stowarzyszenie Polaków Obwodu Akmolińskiego.
Następny przystanek to kościół św. Antoniego, gdzie o historii świątyni niezwykle ciekawie opowiedział ks. Wojciech Skorupa. Na ścianie kościoła znajduje się pamiątkowa tablica, na której widnieje napis w trzech językach: „PAMIĘCI POLAKÓW DEPORTOWANYCH W 1936 ROKU DO KAZACHSTANU I NARODOWI KAZACHSKIEMU, KTÓRY OTOCZYŁ ICH W TRUDNYM CZASIE CIEPŁEM I WSPÓŁCZUCIEM”. Wysłuchaliśmy również wspomnień pani Jeleny, która opowiedziała o babci zesłanej w 1936 roku na teren Kazachstanu
Kolejnym miejscem związanym z Polakami była ulica Adama Mickiewicza. Znajduje się ona daleko od centrum i jest dość krótka. Jednak jej istnienie świadczy o potrzebie podkreślenia bliskości mieszkańców Kokszetau z Polską. Abaj Kunanbajew, kazachski poeta, kompozytor i filozof, przetłumaczył na język kazachski jeden z wierszy Mickiewicza. Utwór „W imionniku S.B.” uczestnicy spaceru usłyszeli po polsku, rosyjsku i kazachsku.
W Rosyjskim Teatrze Dramatycznym w Kokszetau można zobaczyć sztuki polskich autorów, m.in. Sławomira Mrożka oraz związane z Polską, np. „Warszawska melodia”. O tym spektaklu opowiedziała Oksana Greczannikowa-Naumenko (Оксана Гречанникова -Науменко)- aktorka wcielająca się w rolę Polki.
Ostatnim miejscem związanym z Polską, które tego dnia odwiedzili uczestnicy spaceru, było Muzeum Historyczno-Krajoznawcze. Znajduje się tu portret Mikołaja Kopernika, który w Polsce jest patronem roku 2023. Wszyscy znali tę postać i jedynie uzupełnili swoją wiedzę o ciekawe fakty z życia sławnego Polaka.
Zapraszam również do obejrzenia interaktywnej prezentacji, w której znajdują się filmy, wyświetlane podczas spaceru: